نشست هیئت مدیره انجمن با مهندس حمزه زاده و دکتر خلیلی

اولین نشست هیئت مدیره انجمن با جناب آقای مهندس حمزه زاده معاونت گردشگری میراث فرهنگی استان و جناب آقای دکتر خلیلی مدیر سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز در مورخه 94/11/10
در این جلسه بر ایجاد تعاملات فی مابین هر دو سازمان با انجمن صنفی استان جهت حضور فعال انجمن در نهمین گردهمایی راهنمایان کشور در اصفهان برای اعلام انتخاب شایسته تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 تاکید شد.

ادامه ...
حضور ریاست انجمن به عنوان نماینده در نشست مسئولین استانی

حضور سرکار خانم مینا، ریاست انجمن صنفی راهنمایان استان مقدم به عنوان نماینده انجمن در نشست مسئولین استانی و با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری جناب آقای مهندس پور مهدی در مورخه 19/10/1394.
این جلسه نخستین نشست مسئولان استان با عنایت به انتخاب شهر تبریز به عنوان « شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 میلادی» بود. 
نخستین نشست کمیته ویژه تبریز 2018 باحضور مدیران نهادهای دولتی و خصوصی مرتبط با حوزه گردشگری با هدف سیاست گذاری ها برای آماده سازی تبریز برای سال 2018 برگزار شد.

ادامه ...
مسابقه عروسک‌های محلی اقوام ایران و سایر ملل

فراخوان مسابقه عروسک‌های محلی اقوام ایران و سایر ملل
آخرین مهلت ارسال آثار 14 بهمن ماه 1394

ادامه ...
جلسه کانون انجمن ها و نمایندگان هیئت مدیره استان ها

جلسه کانون انجمن های صنفی و نمایندگان هیئت مدیره  انجمن های صنفی استان ها در تهران با حضور اعضای هیئت مدیره دبیر و بازرس انجمن صنفی راهنمایان استان برگزار کردید.
موضوعات جلسه:
انجام انتخابات بازرس کانون که جناب آقای مجتبی جماعتی از انجمن صنفی استان گیلان به عنوان بازرس اصلی و جناب آقای اویس کیانی از انجمن صنفی استان زنجان به عنوان عضو علی البدل بازرس کانون به مدت 2 سال انتخاب گردیدند.
تصمیم گیری درباره برنامه ها و تعیین ظرفیت استان ها برای گردهمایی نهم در شهر اصفهان و تجلیل کانون انجمن های صنفی از حمایت های همکاران سازمان میراث فرهنگی کل کشور سرکارخانم شایسته پور.

ادامه ...
دعوت رسمی شهردار تبریز و انجمن استان از بازرسان فدراسیون جهانی

جلسه کانون انجمن های صنفی کشور و رؤسای انجمن های استانی با بازرسان فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری در جهت میزبانی کشور ایران در کنوانسیون جهانی 2017 با حضور خانم ها مینا مقدم و رقیه جدیری ایران، رئیس و خزانه دار هیئت مدیره و آقای میکائیل نظری نائب رئیس سابق هیئت مدیره انجمن برگذار گردید و اهدای هدایا از طرف انجمن صنفی و شهرداری تبریز به بازرسان بازرسان فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری توسط هیئت مدیره انجمن در مورخه 6/10/1394 و دعوت رسمی شهردار تبریز از روبی روی و ایوانا جهت بازدید از شهر تبریز انجام گردید.

ادامه ...
نشست اعضای هیئت مدیره با مدیریت سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز

نشست اعضای هیئت مدیره انجمن با دکتر خلیلی مدیریت سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز در مورخه 1394/10/5.
از نکات این جلسه می توان به آمادگی شهرداری تبریز جهت گسترش تعاملات خود در حیطه فعالیت های انجمن اشاره کرد.
همچنین در طی مذاکرات این جلسه نکاتی درباره کنوانسیون 2017 ذکر شد که دکتر خلیلی از حمایت های شهرداری تبریز جهت استقبال از این گردهمایی در رابطه با معرفی استان آذربایجان شرقی خبر دادند که در پایان نیز با ارائه نامه و هدایایی به صورت رسمی از بازرسان کنوانسیون جهت سفر به شهر تبریز دعوت به عمل آوردند.

ادامه ...
جلسه هیئت مدیره انجمن با ریاست سازمان میراث فرهنگی

جلسه هیئت مدیره با ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی با حضور اعضای هیئت مدیره دوره قبل در مورخ 1/10/1394
مذاکره در مورد « مکان دفتر انجمن صنفی» ،« حضور نماینده انجمن در کارگروه های سازمان های مختلف » و ... از مباحث این جلسه بود.  

ادامه ...
معرفی اعضای دوره دوم هیئت مدیره انجمن صنفی

مینا مقدم: رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی، کارشناس ارشد مهندسی معماری.
آیدین نظافت: نائب رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی، کارشناس ارشد مهندسی صنایع.
رقیه جدیری ایران: عضو هیئت مدیره و خزانه‌دار انجمن صنفی، کارشناس مهندسی نرم‌افزار.
حمید حسن‌پور: دبیر انجمن صنفی، کارشناس ارشد مهندسی صنایع.
بابک سلیمانی صفا: بازرس انجمن صنفی.

ادامه ...
دومین دوره انتخابات هیئت مدیره و بازرسان انجمن

هیئت مدیره جدید انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی معرفی شدند.
مجمع عمومی عادی انجمن صنفی کارگری راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی با حضور اکثریت اعضا تشکیل شد و دومین دوره هیئت مدیره و بازرس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی انتخاب شدند.
 این گردهمایی با حضور نمایندگان اداره کل کار و امور اجتماعی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی 9 آذرماه در محل آمفی تئاتر موزه آذربایجان برگزار شد.
 نوید مشهوری آفاق رییس هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی در این نشست با مثبت خواندن تشکیل و فعالیت انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی در دو ساله گذشته گفت: حضور و مشارکت و نقش آفرینی این انجمن در فضای که توسعه گردشگری در آن مورد تاکید است آن هم در منطقه ای مستعد و حایز اهمیت در حوزه گردشگری کشور اتفاق مبارکی بوده که اثرات این حرکت سازنده در دو ساله گذشته به خوبی قابل لمس و درک است.
این فعال حوزه گردشگری استان ضمن قدردانی از همکاری و همراهی جدی و مستمر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تاسیس تا امروز انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی ابراز امیدواری کرد تا هیئت مدیره جدید درتداوم مسیر پویایی و مشروعیت انجمن صنفی راهنمایان گردشگری بیش از پیش موفق ظاهر شود.
درپایان این نشست و انتخابات پس از شمارش برگه‌  های رأی اخذ شده،  مینا مقدم، آیدین نظافت و رقیه جدیری از راهنمایان فعال گردشگری آذربایجان شرقی توانستند با اکثریت آرا به عنوان اعضای جدید هیأت مدیره برگزیده شوند.
 بابک سلیمانی صفا نیز به عنوان بازرس در ترکیب جدید هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی قرار گرفت.
 گفتنی است انجمن صنفی کارگری راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی در تاریخ 20 / 8 / 1392 آغاز به کار نموده است.

ادامه ...
مراسم گرامیداشت شمس تبریزی به عنوان میراث معنوی در تبریز

هشتم آذر ماه همزمان با روز جهانی عرفان و شمس تبریزی نخستین آیین بزرگداشت شمس تبریزی در زادگاه این عارف نامی در تبریز برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، فرزین حق پرست با اعلام این خبر گفت : اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بر مبنای رسالت خود در حفاظت و معرفی میراث معنوی نقش پر رنگی در روند اجرایی این همایش داشته است.
وی با اشاره به اهمیت برگزاری چنین همایش هایی  گفت:  شناساندن جایگاه بلند شخصیت های وارسته ای همچون شمس تبریزی در زادگاه شان، موجب بازیابی  هویت تاریخی و دفاع  از آن از سوی افکار عمومی  می گردد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ابراز امیدواری کرد: همایش بزرگداشت شمس تبریزی بتواند همسو با اهداف تعیین شده در معرفی جایگاه شمس تبریزی و اندیشه این عارف شهیر ایرانی موثر واقع شود.

ادامه ...
گزارش از صعود به بلندترین قله استان آذربایجان غربی - بابک سلیمانی صفا

دیوارهای دنیا بلند است.
وقتی دلم می گیرد و دنیا برایم سخت و تنگ است،
ای کوه
مرا بخوان تا آرامشم را بازجویم...
اینبار اما 
همگام با همنورد، هم رنگ با خورشید
بر فراز قله های سرزمین "جاوید".
دوستان و همنوردان عزیز
ضمن آرزوی موفقیت برای همه راهنمایان ایران زمین،
از شما دعوت میکنیم با حمایت معنوی خود،ما را در این پروژه میهنی یاری بفرمایید.
گزارش اول:

گزارش از برنامه صعود به بلندترین قله استان ا. غربی ( اورین 3650) صبح 5شنبه تبریز رو به سمت خوی ترک کردیم .بعد از رسیدن به خوی ، با هماهنگی ریس هیت کوهنوردی خوی آقای فیاضی
و انجام مراحل تامینی با کلانتری 14 ، راه را به سمت  روستای حصار در پیش گرفتیم. پس از رسیدن به روستا به سمت پایگاه سپاه رفته و مراتب رو به این پایگاه هم اطلاع دادیم.از آنجایی که قبلاتوسط ریس هیت خوی هماهنگی انجام شده بود، خود را ب پایگاه مستقر در روستا رسانده و معرفی کردیم و سپس ب سمت پناهگاه خوی به راه افتادیم .هیت خوی برای کوهنوردان خانه مناسبی ساخته با امکانات خوب و مکفی.
بعد از جابجایی وصرف شام در یک هوای خنک پاییزی،چندساعتی را استراحت کردیم تا برای صعود فردا آماده شویم.
صبح ساعت 5 از خواب بیدارشده و پس از آماده شدن راس ساعت 6:10 به همراه گروهی از کوهنوردان ارومیه راه قله را در پیش گرفتیم ، مسیر بسیار زیبا بود و صدای آب از چشمه های کوچک مسیر، گوش را نوازش می کرد.
بعد از 3 ساعت پیمایش مسیر به کنار دریاچه اورین رسیده و پس از نیم ساعت استراحت و صرف صبحانه در کنار این دریاچه زیبا، دوباره راه قله را در پیش گرفتیم. هوا سرد و مه آلود بود و در 100متری قله نم برف پاییزی ک برروی علفها بود،زیبایی طبیعت کوه را دوچندان می کرد.با همراهی دوستان کوهنورد بالاخره در ساعت 11:30به قله رسیدیم. برف و باد هوای قله رو چنان سرد کرده بود که پس از گرفتن چند عکس یادگاری با بنرها راه برگشت رو در پیش گرفتیم. در طول مسیر نیز باران و مه شدیدی بود که سرعت حرکت رو کم میکرد و ما سرانجام در ساعت 14:30 به پناهگاه رسیدیم.
ضمن تشکر از همراهی آقای ضیافتی رئیس هیئت خوی و جمعی از کوهنوردان ارومیه،از آقای رضازاده مسئول پناهگاه اورین نیز ک با چای گرم و نان محلی پذیرایی گرمی بجا آوردند، صمیمانه سپاسگزاریم.
کل مسیر طی شده جهت صعود 14.9 km است.
جاودان باد و آباد میهنمان .
مریم بیطرفان
بابک صفا  18مهرماه 1394
گزارش برنامه دوم سهند:

صعود به قله سهند
یکی از قلل آتشفشانی و
بلندترین قله آذربایجان شرقی
در راستای ادامه طرح صعود به قله های سراسر کشور
1394/8/8
در یک هوای سرد پاییزی تبریز را به سمت جاده تهران در پیش گرفتیم بعد از پلیس راه به سمت جاده پیست اسکی سهند رفته که در ادامه مسیر نرسیده به پیست بارش برف شروع شد.بعد از اماده شدن کوله ها را برداشته و راهی قله شدیم مسیر بعداز رسیدن به یال داری باد شدیدی بود که در واقعا سرعت حرکت را کم می کرد بعد از 4 ساعت بالاخره به قله رسیدیم . بعد از گرفتن عکس و 2:30 دقیقه به کنار ماشین رسیدیم .

ادامه ...
مسابقه عروسک‌های محلی اقوام ایران و سایر ملل

فراخوان مسابقه عروسک‌های محلی اقوام ایران و سایر ملل
آخرین مهلت ارسال آثار 14 بهمن ماه 1394

ادامه ...
برگزاری جشنواره انار در شهرستان خدا آفرین

برگزاری جشنواره انار در شهرستان خدا آفرین.
زمان برگزاری جشنواره 94/7/17

ادامه ...
همایش بین المللی بازاریابی اینترنتی و صنعت گردشگری

همکاری راهنمایان انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی به عنوان تیم اجرایی با تیم برگزار کننده پنجمین همایش بین المللی بازاریابی اینترنتی و صنعت گردشگری.

ادامه ...
نشست هم اندیشی منطقه ای توسعه گردشگری در زنجان

در این نشست که پیرو نشست اول در شهر قزوین با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مدیران کل و معاونین گردشگری، روسای انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری استان های، آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، زنجان، قزوین و گیلان برگزار شد مصوبات جلسه نخست پیگیری و مسیرهایی که از استان ها در تعامل با یکدیگر نهایی نموده بودند مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه نوید مشهوری آفاق، رئیس انجمن صنفی راهنمایان استان به عنوان نماینده آذربایجان شرقی به ارائه مسیرهای پیشنهادی استان پرداخت.

ادامه ...
دومین نشست هم اندیشی منطقه ای توسعه گردشگری

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی خبر داد: برگزاری دومین نشست هم اندیشی منطقه ای توسعه گردشگری با محوریت مقصد و مسیرهای جدید گردشگری 
به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی، نوید مشهوری آفاق گفت: در این نشست که دکتر رحمانی موحد معاون گردشگری کشور، مدیران ستادی سازمان و از هر استان مدیران کل میراث فرهنگی، معاونین گردشگری و روسای انجمن صنفی راهنمایان، دفاتر خدمات مسافرتی و جامعه هتلداران از استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، گیلان، زنجان و قزوین حضور داشتند، مباحثی مانند نیاز استان های کمتر برخوردار در زمینه جذب گردشگر به کمک استان های برخوردار و نیز راهکارهای جلب مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی در استان های هدف مورد بررسی قرار گرفت. 
وی افزود: در ادامه  این نشست با اشاره به جلسه نخست برگزار شده در استان های مرکزی کشور، بررسی چالشهای موجود در زمینه همکاری های مشترک و نیازهای اولیه چنین همکاری هایی در دستور کار قرار گرفت و مقرر گردید استان های هم جوار همدیگر را در جریان جزییات موارد مربوط به گردشگری استان خود قرار دهند تا مسیرهای جدیدی در بین استان ها ایجاد گردد.

ادامه ...
سفرنامه ای از صعود راهنمایان عضو کانون سراسری راهنمایان به قله دماوند

قرارمان چهارشنبه شش صبح است. جمعی سی نفره­ ایم که تعدادی­مان راهنمای گردشگری هستند از سیزده استان، و شش نفرمان را خانم­ها تشکیل می­دهند. این برنامه با سرپرستی پرویز شجاعی پارسا و کمک سرپرستی سعید ابوبی جهت صعود به قله­ ی زیبای دماوند طراحی شده وقرار است در آن از شعار و لوگوی گردهمایی راهنمایان گردشگری جهان در سال 2017 که به میزبانی ایران برگذار می­شود، رونمایی شود. صعودی که آرزو و افتخار هر کوهنورد ایرانی است و همه ساله هزاران دوستدار کوهستان را از دیگر کشورهای جهان وسوسه می­کند. قله ی دماوند به دلیل داشتن بلندترین ارتفاع در میان رشته کوه­های ایران و به واسطه­ ی شکل مخروطی سحرانگیزش میان ایرانیان نمادی زیبا از سرزمین مادری­شان است.
مسیر تقریبا دو ساعته از تهران تا پلور با معرفی دوستان همنورد و آوازخوانی دوستان اهل موسیقی و شعر، خاطره انگیز و کوتاه می­گذرد. عروسک یوزپلنگی که به شکلی سمبلیک قرار است ما را در این صعود همراهی کند، کوشکی نام دارد و به گفته­ ی دوستان این چندمین تجربه­ ی این عروسک زیبا در گردشگری است. در مراسم معارفه­ ی دوستان متوجه می­شویم که حدود پانزده نفر از همراهان برای اولین بار است که قصد صعود به دماوند دارند و سه نفر از دوستان اولین تجربه­ ی کوهنوردی خود را قرار است در دامنه­ های گسترده­ی دماوند و روی خط الراس­های ملایم و شکوهمندش آغاز کنند.
در طول مسیر رسیدن به قرارگاه فدراسیون کوهنوردی پلور، آرش نورآقایی که مسوولیت هماهنگی­ های گردهمایی 2017 با اوست از آرزوی دیرین و اشتیاقش برای فتح دماوند می­گوید و توضیحاتی درباره­ ی گردهمایی و برنامه ریزی ­های صورت گرفته جهت اجرای شایسته­ ی آن می­دهد. همه­ ی همراهان، همدل و هم پیمان می­شوند برای صعود جمعی و تحقق اهداف مشخص شده.
حوالی ظهر چهارشنبه در قرارگاه پلور، چهار نفر از دوستان که از راهنمایان گردشگری استان خوزستان هستند به جمع ملحق می­شوند و سپس با دو دستگاه سواری نیسان و یک دستگاه پاترول که مختص خانم­های گروه است، راهی گوسفندسرا می­شویم تا بارهای اضافه را جهت حمل با قاطر بسته بندی کنیم و خودمان با کوله­ هایی سبک­تر به سمت بارگاه سوم حرکت کنیم. سرپرست با توجه به گزارش­های هواشناسی، نگران نامساعد شدن هواست و به همین دلیل با کمترین تاخیر ممکن راه می­افتیم. هوا صاف است و خنکای نسیمی که می­ وزد برای ما مسافران مرداد داغ، دلچسب است اما هر چه ارتفاع می­گیریم بر حجم ابرهای سیاه افزوده می­شود و در نیمه­ ی راه تگرگ می­گیرد. زیر بارش برف همپای هم آواز می­خوانیم و نرم نرم بالا می­رویم تا بارگاه سوم که در ارتفاع 4200 متری قرار دارد.
پیش از غروب، چادرهای­مان را برپا می­کنیم. با وجود خستگی، سرپرست دستور می­دهد برای هم هوایی. حدود دویست متر دیگر بالا برویم و سپس به محل استقرار چادرها برگردیم. حالا که شناخت بیشتری از همراهان­مان پیدا کرده­ ایم، آواز خواندن و خندیدن برای­مان دلپذیرتر است. سوسوی ستارگان را از لابلای انبوه ابرها تماشا می­کنیم و راه می­افتیم. شبی پر از شوق و بیم در انتظارمان است و همگی متحد و همدلیم برای موفقیت روزی که در انتظارمان است. 
چهار و نیم صبح پنج شنبه در نور هدلامپ­ ها آماده­ ی حرکت می­شویم به سمت قله. خیلی­ هامان شب قبل از سرما و هیاهوی باد لابلای چادرهامان نخوابیده­ ایم و لرزانیم از سرمای سحرگاه. سرپرست دلواپس است که عدم آمادگی جسمانی مناسب تعدادی از دوستان و نیز تغییرات جوی، منجر به ناموفق شدن کل برنامه شود. در همان ساعات اولیه­ ی صعود چهار نفر از همنوردان مجبور به بازگشت به محل کمپینگ می­شوند. در بین آن­هایی که مانده­ اند هم چند نفری اوضاع جسمی مناسبی ندارند ولی شوق صعود در چشمان­شان برق می­زند و با طلوع آفتاب، دلگرم­تر می­شوند به رفتن و رسیدن.
در ارتفاع پنج هزار، خستگی و ضعف در صورت خیلی­ هامان هویداست. آهسته و پیوسته پیش می­رویم و در توقف­ های کوتاهی که داریم، با آب و تنقلات  جبران انرژی تحلیل رفته می­کنیم. هر چه می­گذرد اوضاع سخت­تر می­شود. متراکم­ تر شدن بخارهای گوگرد و فشار هوا باعث شده بیشترمان سردرد و حالت تهوع داشته باشیم اما هیچ کداممان قصد عقب گرد نداریم. می­رویم و کم کم قله در مقابل چشمان مشتاق­مان پدیدار می­شود.
نعیم آجیل فروشان که از ابتدای حرکت با ربات پرنده­ اش تصاویر هوایی زیبا از همنوردان و مناظر زیبای دامنه­ های دماوند گرفته، روی قله از خوشحالی وصف ناشدنی­مان فیلم و عکس می­گیرد. دوستان، پارچه نوشته­ ی بزرگی که شعار و لوگوی گردهمایی2017 روی آن درج شده را باز می­کنند و عکس یادگاری می­گیریم. بیشترمان هنوز متحیریم از آنهمه عظمت و شکوه و باورمان نمی­شود بعد از آنهمه دشواری، ایستاده­ ایم روی بلندترین نقطه­ ی سرزمین­مان.
بازگشت روی مسیر شن اسکی کمتر خسته­ مان می­کند. سرپرست به استناد گزارش­هایی که از سایت­های مختلف هواشناسی گرفته، بیم به هم ریختن هوا را دارد اما خوشبختانه در بهترین شرایط آب و هوایی فرود می­آییم و قبل از تاریکی می­رسیم به مقر چادرهای­مان. دوستانی که زودتر برگشته­ اند با چای و شکلات به استقبال سایر همنوردان می­آیند. صدای خنده و آوازمان می­پیچد در سکوت شب و ماه نور می­تاباند به بزم­مان.
صبح جمعه بعد از خوابی پر از رویا و آرامش، چادرها را جمع می­کنیم و دوباره بارهای اضافه تحویل قاطرها داده می­شود. همگی خندان و خوش خلقیم حتی آن هایی که موفق به فتح قله نشده­ ایم. در طول مسیر بازگشت می­ایستیم و با کوهنوردانی که از کشورهای دیگر برای صعود دماوند آمده­ اند، خوش و بش می­کنیم و عکس می­گیریم تا ماندگار کنیم لحظاتی را که غرق خوشبختی و شوق­مان کرده­ اند.
در قرارگاه پلور که از نیسان­ها پیاده می­شویم از دیدن دوستانی که از گروه راهنمایان گردشگری استان البرز به  استقبال­مان آمده­اند ذوق زده می­شویم. شربت خنکی که برای­مان تدارک دیده ­اند، صورت­های آفتاب سوخته­ مان را خندان می­کند. آخرین عکس­های دسته جمعی را می­گیریم و راهی شهرهامان می­شویم در حالیکه هنوز دلمان پیش دماوند است و دامنه­ های گسترده­ ی زیبایش.


خبر اصلی در سایت کانون : http://www.iftga.ir/news.php?n=232

ادامه ...
حضور پررنگ راهنمایان انجمن صنفی در جشنواره ملی کباب بناب1394/05/18

حضور پر رنگ راهنمایان انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی در جشنواره ملی کباب بناب با هدف تبلیغ برای کنواسیون 2017 راهنمایان و معرفی کنوانسیون به عنوان حامی جشنواره.

سفیر موتور سوار گردشگری و سلامت حرکت خود  را از هرمزگان آغاز کرده و با گذر از شهرهای مرکزی ایران و زنجان به تبریز رسید. رسالت این موتورسوار تبلیغ و ترویج سفر به ایران، حمایت از محیط زیست، ترویج شعار کمپین کنوانسیون راهنمایان گردشگری جهان در سال 2017 و تبلیغ جاذبه های گردشگری ایران، زنجان و تبریز و همچنین حمایت از بیماران کلیوی می باشد. قرار است بعد از سفرهای استانی، سفری در دور اروپا و در صورت امکان در قاره آمریکا داشته باشد. شایان ذکر است استارت این پروژه به مناسبت روز زنجان از 8 مرداد زده شده و بر روی باکس های موتور شعارهای مربوط به کمپین کنوانسیون نوشته شده است.
موتورسوار با ورود به تبریز مورد استقبال راهنمایان انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی قرار گرفت و با مشایعت تیم همراه به بناب محل برگزاری جشنواره کباب بناب عزیمت نمود. در بناب و محل جشنواره و در حضور اکیپ های خبری استقبال شایسته ای توسط انجمن راهنمایان آذربایجان شرقی به عمل آمد تا در یک رویداد ملی با حضور معاونت رییس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گامی مثبت در راستای اهداف کانون راهنمایان کشور در جهت تبلیغ کنوانسیون برداشته شود.

مجریان این پروژه:
انجمن صنفی راهنمایان گردشگری زنجان
انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی

انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان

ادامه ...
پوستر نخستین جشنواره ملی کباب بناب

پوستر آماده شده برای نخستین جشنواره ملی کباب بناب

ادامه ...
پوستر جشنواره مشارکت ملی گردشگری

پوستر آماده شده برای جشنواره مشارکت ملی گردشگری

ادامه ...
شرکت نمایندگان انجمن صنفی در تور اینفو منطقه آزاد ارس1394/03/17

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی راهنمایان آذربایجان شرقی؛ این تور با هدف آشنایی با زیرساخت ها و تسهیلات گردشگری منطقه آزاد تجاری ارس توسط معاونت گردشگری این منطقه  و با حضور 20 نفر از مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و نمایندگان انجمن صنفی راهنمایان استان برگزار گردید.
در این برنامه اماکنی از قبیل مجتمع های پذیرایی بین راهی، اماکن اقامتی و نیز جاذبه های گردشگری منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس مورد بازدید اصحاب سفر استان قرار گرفت تا با آشنایی از وضعیت موجود از سوی دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان استان تورهای گردشگری به مقصد این منطقه پرشتاب تر از قبل تدارک دیده شوند.
شایان ذکر است در طول این برنامه مسئولان شهرستان و نیز مشئولان گردشگری منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس طی جلسه ای موارد انجام شده و در حال انجام را به اطلاع شرکت کنندگان رسانده و ضمن دعوت از مدیران و راهنمایان تور برای استفاده از پتانسیل های منطقه در حوزه گردشگری و تعریف تور به مقصد منطقه به پرسش های حاضرین نیز پاسخ دادند.
خاطر نشان می شود در این تور مناطقی اماکنی نظیر روستای جانانلو، رستوران اولدوز، سایت قایقرانی، پل و سد خدآفرین، موزه باستان شناسی خمارلو، هتل خدآفرین، استخر مدرن آبش احمد (متعلق)، هتل پارادیس  و ... مورد بازدید قرار گرفتند.

ادامه ...
پاک سازی اطراف سد ینگجه توسط اعضای انجمن صنفی راهنمایان1394/02/18

در راستای رسالت اصلی راهنما و حفظ منابع زیست محیطی، راهنمایان استان با حضور در منطقه اقدام به پاکسازی محیط از زباله ها نمودند.
این تور که از سلسله تور های آموزشی-تفریحی انجمن صنفی استان بود به مقصد آذرشهر و مناطق دیدنی آن انجام گرفت و راهنمایان ضمن تجدید دیدار در خصوص مسایل مربوط به گردشگری نیز هم اندیشی کردند.

ادامه ...
جشنواره فیلم میراث فرهنگی1394/03/06

جشنواره سه روزه فیلم میراث فرهنگی با مشارکت انجمن فیلم آذربایجان شرقی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در تبریز با تقدیر از شرکت کنندگان پایان یافت. در این مراسم که با حضور دکتر حق پرست مدیر کل محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دکتر صفی پور مدیر کل ارشاد و مهندس لطیفی مدیرکل صدا و سیمای استان، نیز هیات مدیره و راهنمایان انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی و جمع کثیری از هنرمندان فیلم ساز در سالن اجتماعات موزه آذربایجان برگزار گردید لوح تقدیری از سوی انجمن صنفی راهنمایان استان به پاس تلاشهای مدیرعامل انجمن فیلم استان جناب آقای سیروس مصطفی در راستای شناساندن هرچه بهتر میراث ارزنده و جاذبه های بیشمار تقدیم گردید. شایان ذکر است که هدف انجمن از اشتراک در این حوزه برقراری ارتباط هرچه بیشتر با هنرمندان فیلم ساز برای تعامل های آتی بود.

ادامه ...
تور آموزشی تفريحی راهنمايان استان آذربايجان شرقی - شهرستان آذرشهر1394/02/18

گزارش تصویری از تور آموزشی تفريحی راهنمايان استان آذربايجان شرقی در شهرستان آذرشهر.
در این سفر از اماکن فرهنگی تاریخی «منظقه تفریحی قرمزی گول»، «قدمگاه»، «چشمه تاپتاپان» و «روستای چراغیل» بازدید به عمل آمد.

ادامه ...
جلسه هیئت مدیره انجمن صنفی با ریاست اداره میراث فرهنگی استان1394/02/16

جلسه مشترک هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان استان آذربایجان شرقی با ریاست محترم اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان، جناب دکتر حق پرست، در تاریخ 1394/02/16 برگزار کردید.
از محورهای جلسه مذکور می‌توان به «مکان اسکان برای دفتر انجمن صنفی»، «شرکت داشتن نماینده انجمن در کارگروه های سازمان های مختلف» و ... نام برد.

ادامه ...
کتاب جامع گردشگری « سیاحت 2 »1393/12/26

کتاب سیاحت 2 ( کتاب جامع گردشگری استان آذربایجان شرقی ) با همکاری انجمن صنفی راهنمایان گردشکری استان به چاپ رسیده و آماده توزیع می‌باشد. این کتاب نفیس و ارزنده دارای مشخصات مربوط به فعالان گردشگری استان می‌باشد. قیمت هر جلد 240.000 ریال می‌باشد که برای اعضای انجمن به صورت رایگان قابل تهیه است. از اعضای محترمی که تمایل به داشتن کتاب دارند خواهشمند است با دبیر انجمن (سرکار خانم مقدم) تماس حاصل نمایند.

ادامه ...
گزارش تصویری هشتمین گردهمایی راهنمایان1393/12/20

گزارشی تصویری از حضور راهنمایان استان آذربایجان شرقی در هشتمین گردهمایی راهنمایان سراسر کشور - زمستان 1393

ادامه ...
طرح توانمندسازی نیروی انسانی و فعالان حرفه‌ای بخش گردشگری

*** با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته با سازمان میراث فرهنگی از سوی انحمن راهنمایان استان، زمان ثبت‌نام در دوره "توانمندسازی نیروی انسانی و فعالان حرفه‌ای بخش گردشگری" تا وقت اداری روز 20 بهمن تمدید گردید. حضور راهنمایان برای این دوره‌ها الزامی می‌باشد. ***
متن نامه:
رئیس محترم انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان
با سلام و احترام؛
با عنایت به سیاستهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به منظور ارتقاء سطح کیفی نیروی انسانی فعال در حوضه گردشگری، بدینوسیله به اطلاع میرساند دوره‌های آموزشی به شرح ذیل برگزار خواهد شد. مقتضی است به راهنمایان فعال در حوزه گردشگری جهت شرکت در دوره‌های مذکور اطلاع رسانی گردد.
شایان ذکر است علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت نام در دوره های آموزشی میتوانند با شماره تلفن 04133359283 تماس و یا به سایت موسسه مهرگان به آدرس www.mihe.ac.ir مراجعه فرمایند.


ردیف - عنوان دوره آموزشی - مدت دوره - مکان و زمان ثبت نام - زمان برگزاری دوره - هزینه ثبت نام :
1 - راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی - 16 ساعت - موسسه مهرگان، 11 لغایت 16 بهمن ماه - 6 لغایت 7 اسفند ماه - رایگان
2 - راهنمایان طبیعت گردی - 14 ساعت - موسسه مهرگان، 11 لغایت 16 بهمن ماه - 4 لغایت 5 اسفند ماه - رایگان
3 - ارتباط و رفتار با مشتری - 16 ساعت - موسسه مهرگان، 11 لغایت 16 بهمن ماه - 13 لغایت 14 اسفند ماه - رایگان

ادامه ...
پوستر نهایی گردهمایی مشهد

پوستر نهایی گردهمایی راهنمایان سرتاسر کشور - مشهد - بهمن و اسفند 1393

ادامه ...
انتخابات هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور

اعضای هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور برای مدت دو سال انتخاب شدند.
به گزارش خبرنگار مهر، جلسه انتخابات هيئت مديره کانون انجمن‌های صنفي راهنمايان گردشگری سراسر کشور عصر روز پنج شنبه ۱۳ آذر ماه در خانه موزه شهيد بهشتي با حضور نمايندگان انجمن‌های صنفي راهنمايان گردشگری استان‌هاي عضو در کانون، برگزار شد و در آن دومين هيئت مديره کانون براي مدت ۲ سال انتخاب شدند.
اين جلسه با حضور نمايندگان انجمن‌هاي صنفي راهنمايان گردشگري استان‌هاي عضو، نماينده سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و نماينده وزارت کار برگزار شد و در آن آرش نورآقايي از استان تهران، محسن حاجي‌سعيد از استان يزد، نعيمه حنفي از استان اردبيل، عباس خرم‌روز از استان اصفهان و علی زندی از استان کرمان به عنوان اعضای اصلي و سعيد نگهبان فرد از استان فارس و نويد مشهوری آفاق از استان آذربايجان شرقي به عنوان اعضاي علي‌البدل انتخاب شدند.

از ميان اعضاي هيئت مديره، آرش نورآقايي به عنوان رئيس، محسن حاجي سعيد به عنوان نايب رئيس، عباس خرم‌روز به عنوان خزانه‌دار و سيده مهسا مطهر به عنوان دبير معين شدند.
همچنين بهنام افتخاري از استان همدان به عنوان بازرس اصلي و اويس کيانی به عنوان بازرس علي‌البدل انتخاب شدند. مدت فعاليت بازرسان اصلي و علي‌البدل يک سال خواهد بود.
در حال حاضر انجمن‌های صنفی راهنمايان گردشگری تهران، اردبيل، کرمان، يزد، اصفهان، خوزستان، کردستان، فارس، گيلان، همدان، البرز، مازندران، خراسان رضوي، قزوين، قم، آذربايجان شرقي و زنجان به عضويت کانون درآمده‌اند. انجمن‌های صنفی راهنمايان گردشگری آذربايجان غربی، قشم، کاشان، مرکزی و کرمانشاه نيز در حال انجام مراحل عضويت هستند.
همچنین در این جلسات هیئت مدیره به ارائه گزارشات فعالیت دوساله پرداخت.

ادامه ...
همایش روز جهانی گردشگری

همکاری مشترک انجمن صنفی راهنمایان استان با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان در برگزاری همایش روز جهانی گردشگری با حضور مسئولان بلندپایه استان، میهمانان خارجی و فعالان حوزه گردشگری

ادامه ...
نشست هیئت مدیره انجمن با راهنمایان استان1393/06/10

در این نشست که روز دهم شهریور ماه در تالار همایش های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، با حضور راهنمایان عضو و اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری برگزار گردید اعضای حاضر در جلسه به نقد و بررسی فعالیت های راهنمایان گردشگری و  چالش های فراروی راهنمایان استان پرداختند. در ابتدای این نشست نوید مشهوری آفاق، رییس هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان استان به ارائه گزارش از فعالیت ده ماهه این انجمن پس از آغاز به کار پرداخت و در ادامه با توضیح فعالیت های صورت گرفته، شرایط موجود و چالش های فراروی راهنمایان گردشگری استان را تبیین نمود. وی با اشاره به این که دویست و پنجاه راهنمای کارت دار در استان وجود دارد گفت: با احتساب راهنمایان لوح دار، تعداد راهنمایان آموزش دیده در استان به بیش از پانصد نفر می رسد که به خاطر پاره ای از مسائل مانند فصلی بودن گردشگری در استان و ... از این عده تنها حدود یکصد نفر مشغول به کار هستند. وی اضافه کرد: انجمن در راستای دانش افزایی و تخصص مداری در نیمه دوم سال جاری اقدام به برگزاری دوره های تخصصی و آموزش عملی راهنمایان خواهد نمود. در ادامه این مراسم با حضور مدیرعامل شرکت ساربانان گردشگری تبریز از راهنمایان همکار در نخستین سمینار علمی تخصصی جاذبه ها و دافعه های استان تجلیل به عمل آمد. در انتهای این نشست اعضای هیئت مدیره به سوالات و دغدغه های راهنمایان حاضر پاسخ دادند.

ادامه ...
نشست مشترک اعضای هیآت مدیره انجمن صنفی راهنمایان و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان

نشست مشترک اعضای هیآت مدیره انجمن صنفی راهنمایان و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان برگزار گردید.
طی این نشست که روز چهارشنبه 22 مرداد در محل دفتر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان برگزار گردید. اعضای هیات مدیره انجمن ها به بحث و تبادل نظر درحوزه های مختلف وارائه راهکارهای هر چه بیشتر پرداختند.
جناب آقای تبریزی، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی با اشاره به لزوم همکاری هرچه بیشتر و تعادل در عرصه های مختلف فی مابین دو انجمن بر لزوم انجام فعالیت های مشترک برای رفع مشکلات و چالش های موجود در عرصه گردشگری استان تاکید نمود.
در ادامه آقای نوید مشهوری آفاق، رییس انجمن صنفی راهنمایان استان با تاکید بر نقش راهنمایان گردشگری در افزایش رضایتمندی مسافران و وجود راهنمایان مستقر و توانمند در استان افزود؛ استفاده از راهنمایان مجاز و مورد تائید انجمن نه تنها موجب افزایش کیفیت تورها و رضایت میهمانان خواهد شد ،بلکه امکان نظارت بر عملکرد راهنمایان را نیز به راحتی فراهم خواهد آورد. در پایان این نشست و طی تفاهم نامه ای مقرر گردید، تا انجمن دفاتر خدمات مسافرتی طی بخشنامه ای به دفاتر خدمات مسافرتی را ملزم به استفاده از راهنمایان مجاز نماید و انجمن صنفی راهنمایان متعهد گردید تا شرایط را برای اعضای علاقمند و فعال در دفاتر خدمات مسافرتی که فاقد مجوز راهنمایی بوده و به امر راهنمایی تور می پردازند را با معرفی به آموزشگاه های مجاز و گذراندن دوره جهت اخذ مجوز راهنمای تور فراهم نماید. 
این جلسه با حضوررئیس، دبیر، خزانه دار و بازرس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و رئیس، نانب رئیس و بازرس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری برگزار گردید.

ادامه ...
استقبال راهنمایان استان از سفیران میهمان نوازی ایرانی

زوج راهنمای تهرانی که برای تلاش درجهت ثبت میهمان نوازی ایرانی در حافظه ی جهانی مرزهای ایران عزیزمان را در 40 روز طی می کنند با استقبال و بدرقه ی گرم راهنمایان استان آذربایجان شرقی خاطرات ماندگاری از این استان با خود بردند.
به دنبال ورود آقای محمدرضا افشاری و خانم سمیرا فلاح به محدوده ی استان ، گروهی از راهنمایان عضو انجمن صنفی استان با سرپرستی آقای نظری (نائب رئیس انجمن) در شهرستان جلفا به استقبالشان رفتند و با اهدای گل و بجا آوردن میهمان نوازی خاص هم استانی های عزیزمون مهر تایید دیگری بر خونگرمی ایرانیان زدند.
این برنامه که با یکی از مراحل تور بین المللی دوچرخه سواری آذربایجان همراه شده بود باعث شد ورزشکاران و مهمانان خارجی نیز در آن حضور یابند و پیراهن مخصوص به امضای آنها نیز رسید.همچنین مهندس شروین اسبقیان با امضای پیراهن و دریافت پیکسل مخصوص میهمان نوازی ایرانی از حرکت ابتکاری راهنمایان استان تقدیر کرد و از اقای نظری عضو هیات مدیره انجمن صنفی و رئیس کمیته گردشگری ورزشی استان دعوت کرد برای هماهنگی و اجرای برنامه های آتی برای نزدیکی حوزه گردشگری و ورزش جلسه ای برگزار کنند.

ادامه ...
برگزاری کارگاه آموزشی استاد نظری در گیلان

به دعوت انجمن صنفی راهنمایان استان گیلان ، استاد میکائیل نظری عضو هیات مدیره انجمن صنفی استان کارگاه یک روزه ای را برای اعضای انجمن صنفی استان گیلان برگزار نمود که با استقبال نفرات شرکت کننده مواجه شد.
در این کارگاه دو موضوع مهم «نقش فن بیان راهنما در ارتباط موثر با گردشگران» و «نقش رعایت الگوهای رفتاری توسط راهنمای تور در توسعه گردشگری» مورد بررسی قرار گرفت و استاد نظری با تکیه بر تجربیات 13 ساله ی خود و مطالعات آخرین تحولات حوزه ی گردشگری جلسه ی مفید و ارزشمندی برای راهنمایان استان گیلان رقم زد.

ادامه ...
مهمان ویژه شـهـر تــبـریـز Professor Thomas John Mayer1393/03/08

مهمان ویژه شهر تبریز Professor Thomas John Mayer.
پروفسور توماس مایر یکی از برترین معماران جهان مهمان شهر اولین ها.
پروفسور توماس مایر سوئیسی که به منظور آشنایی با اثار تاریخی به شهرها و کشورهای مختلف جهان سفر میکند در تاریخ 93.2.8 وارد شهر تبریز شدند و از آثار تاریخی شهر دیدن کردند.
طی هماهنگی بعمل آمده بین انجمن صنفی راهنمایان استان با انجمن متخصصین معمار ایران ، ایشان به همراه خانم دکتر پورهاشمی به تبریز مسافرتی داشتند تا پس از بررسی موقعیت اولیه تبریز و استان برای برگزاری تورهای ورودی تخصصی معماری ، اقدام به تهیه ی بسته سفر کنند.در این سفر (آقای نظری- نایب رییس محترم انجمن) به عنوان راهنما و همراه توضیحات مبسوط و تخصصی معماری آثار مختلف تبریز رو ارائه نمودند. پروفسور مایر که حدود 40 سال قبل نیز تبریز را دیده بود شرایط تبریز را برای برگزاری تور ورودی مثبت ارزیابی کردند.
بدین ترتیب امید آن می رود به زودی متخصصین و علاقه مندان به معماری و آثار تاریخی ایران وارد شهر تبریز شوند و برای اولین بار طلسم جذب گردشگر ورودی از طریق آژانسهای تهرانی شکسته می شود و تبریز به طور مستقیم پذیرای گردشگران ورودی اروپایی خواهد بود
جا دارد از زحمات و توضیحات مبسوط و تخصصی( آقای نظری) که تاثیر زیادی در ایجاد این جذابیت داشت تشکر کنیم.قطعآ ارائه ی توضیحات تخصصی به زبان انگلیسی ، آن هم برای جزء جزء سایت ها و حتی بازدید از پشت بام تبریز ، محوطه ی ربع رشیدی ، مسجد صاحب الامر و ... نگاه تازه ای برای این دو مهمان عزیز ایجاد کرد و انگیزه های جذب گردشگر را تقویت نمود.

تشکر ویژه از آقای نظری (نایب رییس انجمن) و آقای مشهوری (رییس انجمن) به خاطر حضور و زحمتی که کشیدند.

ادامه ...
تقدیر اعضای هیئت مدیره از جناب آقای مهندس حمزه زاده1393/02/31

تقدیر اعضای هیئت مدیره از جناب آقای مهندس حمزه زاده، معاون محترم گردشگری سازمان میراث استان، به جهت حمایت های همیشگی ایشان از بدو تشکیل تا پیشبرد اهداف انجمن.

ادامه ...
معرفی اعضای دوره اول هیئت مدیره (1392-1394)1393/01/30

نوید مشهوری آفاق : رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی، کارشناس ارشد برنامه‌ریزی گردشگری.
میکائیل نظری : نائب رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی، رئیس کمیته گردشگری ورزشی استان.
امیر محمد حق‌شناس : عضو هیئت مدیره انجمن صنفی، مدیر روایط عمومی سیمکات.
مینا مقدم : دبیر انجمن صنفی، کارشناس ارشد معماری.
مهسا کاردان، بازرس انجمن صنفی.

ادامه ...
بازدید نوروزی اعضای انجمن صنفی (نوروز 1393)1393/01/12

اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان، دوازدهم فروردین ماه، برای عرض خسته نباشید به همکارانی که در طول نوروز مشغول استقبال و راهنمایی مهمانان شهر تبریز بودند و همچنین بررسی مشکلات، چالش‌ها و در راستای تلاش برای بهبود شرایط راهنمایان عضو انجمن، بازدیدی را از سایت‌های شهر تبریز به عمل آوردند.
مجموعه‌ای از تصاویر مربوط به این بازدید را می‌توانید در این آلبوم تصاویر مشاهده فرمایید.
حقوق نشر تمامی عکس‌ها برای خانم «ناهیده نوری» محفوظ است.

ادامه ...
دیدار اعضای انجمن راهنمایان استان و مسئولین شرکت ایرانگردی مارکوپولو1392/09/20

تعدادی از تصاویر جلسه دیدار اعضای انجمن صفنی راهنمایان استان و مسئولین شرکت ایرانگردی و جهانگردی مارکوپولو.

ادامه ...
ثبت رسمی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان1392/08/12

و بلاخره ثبت رسمی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛
تبریک به تمامی راهنمایان و دست اندرکاران عرصه گردشگری استان.

ادامه ...